W kobiecych pismach pełno jest porad, jak schudnąć i błysnąć na plaży zgrabną figurą. Niejedna z nas idzie na dietę lub ukrywa wałeczki pod obszernym pareo. Wstyd przed pokazaniem się na plaży w całej swojej okazałości to jednak domena nie tylko kobiet. Blisko połowa panów martwi się koniecznością pokazania światu na plaży swoich wielkich brzuszków, a jedna trzecia rozważała rezygnację z urlopu nad wodą w celu uniknięcia pokazywania się w samych kąpielówkach – wynika z przeprowadzonych przez Brytyjczyków z Tescodiet badań.

Studium wykazało, że siedmiu na dziesięciu panów wstydzi się obnażać swoje ciało ze względu na jego niedoskonałości. 47 procent, wstydzi się przede wszystkim wystającego brzucha.

Podobnie jak panie, panowie rozwinęli całą taktykę ukrywania braków w swoich figurach. Panie drapują pareo i wciskają się w modelujące figurę kostiumy. Panowie też mają strategiczne posunięcia. Co czwarty nosi szorty albo T-shirt – nawet w morzu. 40 procent decyduje się na diety, a jedna trzecia próbuje przejść niezauważona – rozbierając się dopiero w wodzie.

men-beach

Przed czyim wzrokiem uciekają wstydliwi panowie? Co trzeci pan martwi się, jak wypadnie w oczach płci przeciwnej. 13 procent panów martwi się tym, co pomyślą o nich inni mężczyźni.

“Każdego lata słyszymy o tym, jakim przerażeniem napawa kobiety perspektywa pokazania się w stroju kąpielowym, ale okazuje się, że mężczyźni mają takie same zmartwienia” – komentuje Catherine Ambrozewicz z firmy Tescodiets.com, która przeprowadziła badanie.

Części ciała, których mężczyźni najbardziej wstydzą się na plaży: brzuch 47%, klatka piersiowa 22%, plecy 15%, ramiona 11%, nogi 13%, wszystkie 9%.

---------------------------