W Europie, a coraz częściej również w Polsce coraz częściej spotykane jest zjawisko tzw. telefonicznego terroru lub telefonicznego phishingu. Proceder polega na ustawicznym nękaniu (w dzień i w nocy, przez cały tydzień) telefonami bądź SMS-ami. Na siłe, nieraz bardzo niegrzecznie, oferowane są nam usługi i towary, których nie chcemy lub nie potrzebujemy. Co na to policja? Niestety rozkłada ręce. Nie trudno się dziwić – niestety nie mają jak znaleźć firmy, której pracownik dzwonił do nas np o 23:00 w sobotę.

SPAM telefony

Spam przez telefon to proceder znany od wielu lat – nachalny telemarketer próbuje nam zaoferować towar najczęściej bardzo niskiej jakości, niemal zawsze nieznanej marki. Nierzadko są to kłamstwa w postaci obietnicy wygrania dużej nagrody, potrzeby zgłoszenia się po odbiór drogocennego upominku itd. Spam telefony nie są same w sobie szkodliwe, jedynie uciążliwe i frustrujące. Jeśli tylko oczywiście nie damy się skusić telemarketerowi….

Telefoniczny terror

Nachalne telefony z reklamami to nie wszytko! Istnieje ich specyficzna, bardziej niebezpieczna odmiana – telefoniczny terror. Ofiarami telefonicznego terroru padają najczęściej znane postacie: tzw. psychofani dzwonią i smsują kilkadziesiąt, kilkaset razy dziennie, jak tylko uda się im poznać numer telefonu swojego idola. Nie jest to wbrew pozorom takie trudne, w internecie bowiem numery telefoniczne polityków czy gwiazd zdobyć można całkiem prosto…  Jak podaje Dziennik Zachodni, na początku listopada na policję zgłosiła się jedna ze znanych artystek, która nękana jest telefonami oraz SMS-ami od wielbiciela.

Policja nie jest w stanie zrobić niestety nic – stróże prawa mogą interweniować dopiero wtedy, gdy pojawią się groźby karalne. A jak je udowodnić, nie nagrawszy wcześniej takiej rozmowy?

Jest jednakże sposób na zdobycie informacji kto dzwoni. Można również poznać opinie na temat osoby dzwoniącej. W Polsce i w całej Europie istnieją specjalne strony internetowe z bazami telefonów oraz spam-numerów. Niektóre z nich (oprócz giganta w branży, serwisu Tellows) to:

Warto się zapoznać z ofertą powyższych stron, a dzięki temu ustrzec się czasem bardzo dużych nieprzyjemności. Osoby przebywającej za granica szczególnie mocno powinny zwrócić na to uwagę.

---------------------------