Lakshmi Narayan Mittal (ur. 15 czerwca 1950 w Sadulpur, stan Radżastan, Indie), to mieszkający w Londynie biznesmen hinduskiego pochodzenia, działający w branży przemysłowej.

Jest prezesem ArcelorMittal (największego w świecie producenta stali). Jego majątek szacowany jest na około 51 miliardów dolarów, co plasuje go na czwartym miejscu wśród najbogatszych ludzi świata. Posiada aktywa m.in. w RPA, Indonezji, Kazachstanie, Rumunii, Bułgarii, Czechach i Polsce. W Polsce znany głównie z przejęcia od Skarbu Państwa Polskich Hut Stali.

Przejęcie europejskiego potentata branży stalowej – firmy Arcelor – stanowiło największą fuzję w historii branży stalowej (wartość – 38 mld dolarów) i zapewniło Mittalowi tytuł człowieka roku dziennika Financial Times.

Karierę biznesową rozpoczynał na początku lat 70. w należącej do jego ojca Mohana Lal Mittala niewielkiej hucie. Po kilku latach powstała spółka Ispat – pierwsze samodzielne przedsięwzięcie Mittala. Spółka zaczynała działalność nie w Indiach, ale w Indonezji. Prawdziwy sukces w biznesie odniósł dlatego, że jako pierwszy zauważył konieczność konsolidacji branży stalowej. Imperium zbudował, przejmując i wyprowadzając na prostą huty w złej kondycji finansowej.

Potrafi korzystać ze swojego majątku. Ma prywatny odrzutowiec, ogromny jacht, a jego londyński dom kosztował 128 mln dolarów. Kilkadziesiąt milionów dolarów wydał na kilkudniowe wesele córki na Wersalu.[1]

Znany z polityki drastycznego obniżania kosztów w swoich zakładach. W dodatku do „Sunday Times” z kwietnia 2007 r. został uznany za najbogatszego mieszkańca Wielkiej Brytanii z majątkiem szacowanym na 19 miliardów funtów.

wikipedia.pl

---------------------------