Uprawiając sporty możemy być pewni, że zachowamy smukłą sylwetkę, dobre zdrowie i wyśmienite samopoczucie przez cały rok. Uprawianie sportów może być też dobrą wymówką do spotkania się ze znajomymi. Nadchodzi zima, a wraz z nią otwierają się miejskie lodowiska. Zbierz znajomych i wybierz się wraz z nimi na lód. To doskonała zabawa, ale też świetny sposób na zadbanie o ładną, zdrową sylwetkę.

Łyżwiarstwo rekreacyjne przeżywa obecnie swój wielki powrót. Jeździ może każdy, niezależnie od wieku czy stylu życia. Wyciągnij więc łyżwy, zanieś je do sezonowego naostrzenia lub, jeśli ich nie posiadasz, zastanów się nad zakupem. Oczywiście istnieje możliwość wypożyczenia łyżew, jednak decydując się na uprawianie tej dyscypliny warto jest zaopatrzyć się w odpowiednio dobrany, pasujący model. Cena łyżew to często koszt kilkunastokrotnego ich wypożyczenia. To dobra inwestycja, tym bardziej, że odpowiednio zadbane łyżwy posłużą na lata.

Co brać pod uwagę decydując się na zakup? Na początku powinieneś się dowiedzieć, że istnieje kilka typów łyżew: hokejówki, figurówki, modele rekreacyjne oraz, najmniej popularne, specjalistyczne łyżwy do jazdy szybkiej. Każde z nich znajdują inną grupę odbiorców.

Hokejówki mogą być zbudowane ze skóry lub z tworzywa sztucznego. Są sztywne i mocno opinają stopę. Wyglądem zbliżone są do butów narciarskich. Płoza po obu stronach jest zagięta, bez ząbków, które umożliwiają odpychanie się.

Figurówki cechują się delikatniejszą budową, przeznaczone są do innego stylu jazdy. Wykonane najczęściej ze skóry i mają wiązanie na sznurówki. Modele takie posiadają obcas, a płoza jaka się w nich znajduje ma w przedniej części wycięte ząbki, które znacznie ułatwiają wykonywanie figur na lodzie i odpychanie się podczas każdego poszczególnego ruchu.Modele rekreacyjne stały się dość popularne na przestrzeni kilku ostatnich lat. Mają one cechy łyżw hokejowych oraz figurówek – posiadają podeszwę o lekkim obcasie, płozę hokejową zakończoną niekiedy ząbkami oraz stabilną budowę, która sprawia, że łyżwy dobrze leżą na nodze, ułatwiając dokonywanie pierwszych kroków na lodzie. Idealne są one dla osób początkujących oraz takich, które uprawiają jazdę rekreacyjną „od czasu do czasu”.

Łyżwy do szybkiej jazdy wybierane są jedynie przez specjalistów i najczęściej sprowadzane na specjalne zamówienie kupującego.

Jeśli już wybierzemy odpowiedni dla nas typ łyżew i zabierzemy się za zakup odpowiedniego modelu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Po pierwsze, popatrzmy na jakość wykonania oraz na materiały użyte do produkcji. Pamiętajmy jednak, że decydując się na zakup tanich modeli, nie możemy oczekiwać, że otrzymamy łyżwy z najwyższej półki. Będą one miały zdecydowanie mniejszą trwałość i żywotność, są jednak wystarczające dla osób, które jeżdżą na łyżwach okazjonalnie.

Łyżwy nigdy nie mogą być za duże. Muszą idealnie opinać stopę, nie powinniśmy zostawiać miejsca „na skarpetę”. Jeśli dokonujemy zakupu w tradycyjnym sklepie, poprośmy sprzedawcę o poradę, sprawdźmy różne modele i różne rozmiary. Jeśli natomiast, ze względów chociażby oszczędnościowych, zdecydujemy się na zakup łyżew przez internet, warto jest odszukać wcześniej dany model i dokładnie go przymierzyć. Jeśli leży dobrze, bez najmniejszego zastanowienia możemy zdecydować się na dokonanie zakupu on-line. Jeśli nie mamy możliwości sprawdzenia ich przed zakupem, zapoznajmy się dokładnie z tabelami rozmiarowymi, które znajdują się na stronach internetowych wszystkich producentów i porównajmy je z długością naszej stopy. Pamiętajmy, że każdy model możemy w razie takiej potrzeby zwrócić lub zamienić na inny rozmiar.

Nie czekaj aż minie zima – idź na lodowisko, wkręć się w łyżwiarstwo i powiedź sobie : tak! dbam o zdrowie. A wiosną możesz przesiąść się na rolki.

Ta strona została znaleziona dzięki :

  • moruss forall pl
---------------------------