Przejęcie TP SA przez Francuzów

 

To nie tajemnica: przejęcie TP SA przez Francuzów to cena, jaką Polacy musieli zapłacić za przystąpienie do Unii Europejskiej.

Dnia 10.10.2000 r. na walutowym koncie Ministerstwa Skarbu jest zaksięgowany szczególny przelew. Płatnikiem była francuska firma. Kwota wpłaty była imponująca a mianowicie stan rachunku powiększył się o ponad 4 mld dolarów. Sprzedaż Telekomunikacji Krajowej była faktem dokonanym. France Telecom i Kulczyk Holding stali się właścicielami trzydziestu pięciu proc. akcji telekomunikacyjnego monopolisty. Francuzi objęli 25 proc. udziałów, Kulczyk 10 proc. (później ich konsorcjum dokupiło jeszcze 12, 5 proc. ).

O kulisach prywatyzacji TP SA wiadomo niewiele, informacje i anegdoty nakładają się na siebie, nie tworząc ostrego obrazu, wydaje się być wiele wersji (stara wersja witryny Pofex podawała przebieg transakcji), ale poniższa rekonstrukcja zdarzeń wydaje się bardzo wiarygodna. Przy Rue du Faubourg Saint Honore 55, w historycznej posesji Madame Pompadour, metresy mistrza Ludwika XV, rozpoczyna się spotkanie na szczycie. Gospodarz Dworu Elizejskiego, prezydent Francji Jacques Chirac spogląda ciekawie na prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego. Przy stole w sypialni przyjęć siedzą też premier Lionel Jospin, ówczesny kierownik France Telecom Michel Kartka i Jan Kulczyk.

Razem z wprowadzeniem na rynek przez Huawei pierwszych przy branży rozwiązań sieciowych internecie E2E (end-to-end) 5G opartych na standardzie 3GPP. Huawei i Bouygues przeprowadzą w Bordeaux we Francji testy 5G w terenie. Jeżeli ich wynik będzie korzystny, Bouygues Telecom będzie miał możliwość w niedalekiej przyszłości zapewnić swoim klientom ultra dużą przepustowość w usługach transmisji danych, znacznie poprawiając jakośc usług.

– Bouygues Telecom ma na celu zagwarantowanie najwyższej jakości obsługi klienta. Naszą aktualną misją jest więc szybka i sprawna ocena technologii 5G. Nowoczesna umowa z Huawei wydaje się w dużej mierze podparta na naszym wspólnym sukcesie z przeszłości. Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować to partnerstwo w zakresie rozwijania sieci 5G – mówił Jean-Paul Arzel, dyrektor ds. sieci w Bouygues Telecom.

Ta strona została znaleziona dzięki :

  • jak rozbudowac klatke piersiowa u amstafa
  • jak wyglonda yeti
  • szczurki oklady
 
Przejęcie TP SA przez Francuzów  

Tagi

Powiązane

  • No Related Posts